CV

Μαρία Καλλιμάνη

Maria Kallimani

 

Actress

Athens

Greece

Θέατρο

 

• Αγγέλα (Αγγέλα, Γιώργος Σεβαστίκογλου, σκηνοθεσία: Τάσος Μπαντής)

• Περντίτα (Χειμωνιάτικο παραμύθι, Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, σκηνοθεσία: Βασίλης Νικολαϊδης)

• Κόρη (Σονάτα των Φαντασμάτων, Αυγούστος Στριντμπέργκ, σκηνοθεσία: Άσπα Τομπούλη, Εθνικό Θέατρο)

• Φιλαμίντ (Σοφολογιότατες, Μολιέρος, σκηνοθεσία: Θοδωρής Αμπαζής)

• Μητέρα (Οι μέρες πριν έρθεις, Ανδρέας Φλουράκης, σκηνοθεσία: Γιάννης Μόσχος)

• Χρύσω (Φλαντρώ, Παντελής Χορν, σκηνοθεσία: Βασίλης Νικολαϊδης)

• Χάνυ (Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ, Έντουαρντ Αλμπυ, σκηνοθεσία: Γρηγόρης Βαλτινός)

• Ερμιόνη (Χειμωνιάτικο παραμύθι, Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, σκηνοθεσία: Lilo Baur)

• Bασίλισσα Ελινόρη, Παντόλφο (Βασιλιάς Ιωάννης, Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, σκηνοθεσία: Νίκος Χατζόπουλος)

• Κάρολ (Επανασύνδεση, Ντέιβιντ Μάμετ, σκηνοθεσία: Δημήτρης Καταλειφός)

• Λούλου (Πάρτυ γενεθλίων, Χάρολντ Πίντερ, σκηνοθεσία: Αντώνης Αντύπας)

• Γυναίκα (Μικροπράγματα, Έντα Γουόλς, σκηνοθεσία: Βίκυ Γεωργιάδου,

Φεστιβάλ Αθηνών)

• Ούνα (Μαυροπούλι, Ντέιβιντ Χάροουερ, σκηνοθεσία: Βίκυ Γεωργιάδου)

• Άννα (Βάσσα, Μαξίμ Γκόργκι, σκηνοθεσία: Στάθης Λιβαθηνός)

• Η Θήτα (Λάσπη, Βαγγέλης Χατζηγιαννίδης, σκηνοθεσία: Λίλη Μελεμέ)

• Reality, σκηνοθεσία: Αντζελα Μπρούσκου, Θέατρο Παλλάς

• Ανδρομάχη (Τρωάδες, Ευριπίδης, σκηνοθεσία: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος)

• Ανείπωτο - ο λόγος του Γ. Χειμωνά, σκηνοθεσία: Τάκης Τζαμαργιάς,

Φεστιβάλ Αθηνών

• Οι τρελές της κόλασης του Σαλπετριέρ, σκηνοθεσία: Άννα Δημητριάδη

• Τροφός, Κορυφαία του Χορού (Μήδεια, Ευριπίδης, σκηνοθεσία: Αντώνης Αντύπας, αρχαίο θέατρο Επιδαύρου)

• Στάλλεριν (Στάλλερχοφ, Φραντς Ξάβερ Κρετς, σκηνοθεσία: Βαγγέλης θεοδωρόπουλος)

• Αγκνέτα (Frozen, Μπράιονι Λέιβερι, σκηνοθεσία Πάνος Κοκκινόπουλος)

• Tο κτίσμα, Φραντς Κάφκα, σκηνοθεσία Βίκυ Γεωργιάδου, Φεστιβάλ Αθηνών

• Μίλλυ (Η εκδοχή του Μπράουνινγκ, Terence Rattigan, σκηνοθεσία Ελένη Σκότη)

• Γειτόνισσα, Δούλα (Ματωμένος γάμος, Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα, σκηνοθεσία Λένα Κιτσοπούλου, Φεστιβάλ Αθηνών)

• Γυναίκα 2 (Συγχώρεσέ με,  Αντώνη και Κωνσταντίνου Κούφαλη, σκηνοθεσία Ακύλα Καραζήση, Εθνικό Θέατρο)

• Γελένα (Τα παιδιά του ήλιου, Μ. Γκόρκι, σκηνοθεσία Ν. Μαστοράκης, θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν)

• Ευθαλία (Πεταλούδα σε πηγάδι, Β. Χατζηγιαννίδης, σκηνοθεσία Στ. Κρικρής)

• Γυναίκα Α΄, Ελίζ, Μυριάμ, κα Βεντρανί (Η επανένωση της βόρειας με τη νότια Κορέα, Ζ. Πομερά, σκην. Ν. Μαστοράκης, θέατρο Τέχνης Κάρολος Κουν)

 

 

 

 

Κινηματογράφος

 

• Η Επιφάνεια των πραγμάτων, σκηνοθεσία Ν. Μπινιαδάκη,

post-production, 2016

• Mελτέμι, σκηνοθεσία Ζ. Σπυράκη,  post-production, 2016 (μικρού μήκους)

• Νοτιάς, σκηνοθεσία: Τάσος Μπουλμέτης, 2015 (υποψηφιότητα πρώτου γυναικείου ρόλου, Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, 2016)

• Suntan, σκηνοθεσία: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, 2015 (46th International Film Festival Rotterdam)

• Interruption, σκηνοθεσία: Γιώργος Ζώης, 2014 (72ο Διεθνές Φεστιβάλ Βενετίας, Orizzonti).

Σεπτέμβριος 2015,  56ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, Διεθνές Διαγωνιστικό, Νοέμβριος 2015)

Στο σπίτι, σκηνοθεσία: Θανάσης Καρανικόλας, 2013 (Βραβείο της Οικουμενικής Επιτροπής στο 64ο Διεθνές Φεστιβάλ Βερολίνου, Φόρουμ, Φεβρουάριος 2014, βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου, Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, 2015) 

• Το μικρό ψάρι, σκηνοθεσία: Γιάννης Οικονομίδης, 2013 (64ο Διεθνές Φεστιβάλ Βερολίνου, Επίσημο Διαγωνιστικό, Φεβρουάριος 2014)

Miss violence, σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Αβρανάς, 2013, (Aργυρό λιοντάρι στο 70ό Διεθνές Φεστιβάλ Βενετίας και βραβείο πρώτου αντρικού ρόλου, βραβείο σεναρίου στο 24ο Διεθνές

Φεστιβάλ Στοκχόλμης)

• H αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά, σκηνοθεσία: Ελίνα Ψύκου, 2012 (πρώτο βραβείο στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κάρλοβι Βάρι - Works in progress, 2012, επίσημη συμμετοχή στο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Βερολίνου - Forum, 2013)

• Beatitudes, σκηνοθεσία: Αριστοτέλης Μαραγκός, 2012 (μικρού μήκους)

• TRFCK, σκηνοθεσία: Ζήσης Κοκκινίδης, Γιάννης Παπασπύρου, 2012 (μικρού μήκους)

• Άγιοι Πάντες, σκηνοθεσία: Σωτήρης Γκορίτσας, 2011

• Mαχαιροβγάλτης, σκηνοθεσία: Γιάννης Οικονομίδης, 2010

(15ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Μπουσάν, 27ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Χάιφα, βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, βραβείο Orpheus στο Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου του Λος Άντζελες, υποψηφιότητα πρώτου γυναικείου ρόλου, Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου. 2011)

Χώρα Προέλευσης, σκηνοθεσία: Σύλλας Τζουμέρκας, 2010

(25ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας - Critics’ Week)

 

 

 

Τηλεόραση

 

• Δέκα, σκηνοθεσία: Πηγή Δημητρακοπούλου, 2008

• Εν Ιορδάνει, σκηνοθεσία: Πηγή Δημητρακοπούλου, 2005

• Νυχτερινό Δελτίο, σκηνοθεσία: Πάνος Κοκκινόπουλος, 1998

 

 

 

Πανεπιστημιακή και ανώτερη εκπαίδευση

• Aπόφοιτη του Tμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, 1987-1992

• Aπόφοιτη της Ανώτερης Σχολής Δραματικής Τέχνης του θεατρικού οργανισμού Μορφές, του θεάτρου Εμπρός, 1992-1996

 

Κύκλοι σεμιναρίων

• Αρχαιολογία και Ιστορία της Τέχνης, Nanterre, Paris X, (Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών)

• Butoh με τον Iwana Massaki

 

Γλώσσες

• Ελληνικά

• Αγγλικά

• Γαλλικά (Sorbonne II, Iστορία της Τέχνης, Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών)

Theatre

 

• Angela (Angela, G. Sevastikoglou, director: Tassos Bandis)

• Perdida (Winter's Tale, Shakespeare, director: Vassilis Nikolaidis)

• Daughter (Ghost's Sonata,Au. Strindberg, director: Aspa Tobouli, Νational theatre)

• Filamint (The Learned Ladies, Moliere, director: Theo Abazis)

• Mother (The days before you came, Andreas Flourakis, director: Giannis Moschos)

• Chryso (Flantro, Pantelis Horn, director: Vassilis Nikolaidis)

• Honey (Who's afraid of Virginia Woolf, E. Albee, director: Grigoris Valtinos)

• Hermione (Winter's Tale, Shakespeare, director: Lilo Baur)

• Queen Elinore, Pantolfo (King John, William Shakespeare, director: Nickos Hatzopoulos)

• Carol (Reunion, D. Mamet, director: Dimitris Katalifos)

• Loulou (The birthday party, H. Pinter, director: Antonis Antypas)

• Woman (The Small Things, E. Walsh, director: Vicky Georgiadou,

Athens Festival)

• Una (Blackbird, D. Harrower, director: Vicky Georgiadou)

• Anna (Vassa, Maxim Gorky, director: Stathis Livathinos)

• Theta (Mud, Vaggelis Hatzigiannidis, director: Lily Meleme)

• Reality, director: Angela Brouskou, Pallas Theatre

• Andromache (Women of Troy, Euripides, director: Vangelis Theodoropoulos)

• Untold - the language of G. Cheimonas, director: Takis Tzamargias,

Athens Festival

• The crazy of Salpetriere's hell, director: Anna Dimitriadi

• Nurse, Head of the Chorus (Medea, Euripides, director: Antonis Antypas, ancient theatre of Epidaurus)

• Stallerin (Stallerhof, F. X. Kroetz, director: Vangelis Theodoropoulos)

• Agnetha (Frozen, Bryony Lavery, director Panos Kokkinopoulos)

• The burrow, Frantz Kafka, director Vicky Georgiadou, Athens Festival

• Millie  (The Browning Version, Terence Rattigan, director Eleni Skoti)

• The Neighbour, the Maid (Blood wedding, Federico García Lorca, director Lena Kitsopoulou, Athens Festival)

• .Woman 2 (Forgive me, Α. and Κ. Κoufali, director Α. Κarazisis, Νational theatre)

• Υelena (Children of the sun, M. Gorky, director N. Mastorakis, Greek Art Theatre Karolos Koun)

• Efthalia (Butterfly in a well, V. Hatzigiannidis, director St. Krikris)

Woman A', Elise, Myriam, Mme Vendrani (La Réunification des deux Corées, Joël Pommerat, director N. MastorakisGreek Art Theatre Karolos Koun)

 

 

 

 

 

 

 

 

Films

 

• Τhe surface of things, director N. Biniadaki, post-production, 2016

• Meltemi, director Z. Spiraki, post-production, 2016 ( shortfilm)

• Mythopathie( Notias) director T. Boulmetis, 2015 (nomination for best actress award, Hellenic Film Academy,  2016)

• Suntan, director A. Papadimitropoulos, 2015 (46th International Film Festival Rotterdam)

• Interruption, director G. Zois, 2014 (world Premiere in the 72nd Venice International Film Festival - Orizzonti Competition, September 2015, 56th Thessaloniki International Film Festival, November 2015 )

• At home, director: Thanassis Karanikolas, 2013 (Ecumenical Prize in the Forum section of the 64th Berlin International Film Festival, on February 2014, Best Actress Award, Hellenic Film Academy, 2015)

• Stratos, director: Yannis Economides, 2013 (world Premiere in the Competition section of the 64th Berlin International Film Festival, on February 2014)

Miss violence, director: Alexandros Avranas, 2013 (Silver Lion at the 70th Venice International Film Festival, the Volpi Cup for Best Actor, the Best Screenplay award at the 24th International Film Festival in Stockholm)

• The eternal return of Antonis Paraskevas, director: Elina Psikou, 2012

(first award at Karlovy Vary International Film Festival - Works in progress, 2012, official participation in Berlin International Film Festival - Forum, 2013)

• Beatitudes, director: Aristotelis Marangos, 2012 (short film)

• TRFCK, director: Zissis Kokkinidis, Yannis Papaspirou, 2012 (short film)

• Welcome to All Saints, director: Sotiris Goritsas, 2011

• Knifer, director: Yannis Economides, 2010 (15th Βusan International Film Festival, 27th Haifa International Film Festival, several Hellenic Film Academy awards, Orpheus award at Los Angeles Greek Film Festival, nomination for best actress award from the Greek Film Academy)

• Homeland, director: Syllas Tzoumerkas, 2010

(25th Venice International Film Critics’ Week)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TV series

 

• Night News, director: Panos Κοkkinopoulos, 1998

• En Iordanei, director: Pigi Dimitrakopoulou, 2005

• Ten, director: Pigi Dimitrakopoulou (adaptation of M. Karagatsis novel “Ten”), 2008

 

 

Higher education

• BA in Archeology and History of Art, National and Kapodistrian University of Athens, 1987-1992

School of Dramatic Art of Theater Embros, 1992-1996

 

Seminars

• Archeology and history of Art, Nanterre, Paris X, (French Institute of Athens)

• Butoh workshop with Iwana Massaki

 

Languages

• Greek

• English

• French (Sorbonne II, History of Art, French Institute of Athens)

2010 - present

2010 - present

Actress, Athens Greece

© copyright 2013  Maria Kallimani 

web by UMan | on dsgn